صادرات ۴۰ نوع محصول کشاورزی مختلف از گیلان به کشورهای حوزه دریای خزر و رونق روزافزون آن

محصولات کشاورزی

 

صادرات ۴۰ نوع محصول کشاورزی و روند رو به رشد آن

 

به نقل از استاندار گیلان، در حال حاضر ۴۱ درصد از صادرات غیرنفتی استان مربوط به میوه و سبزیجات است و با وجود شیوع کرونا و محدودیت های ناشی از آن، روند صادرات و بخصوص عرضه تولیدات کشاورزی رشد چشمگیری داشته است و باید از این ظرفیت به بهترین شکل بهره برداری شود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز با اعلام صادرات ۴۰ نوع محصول کشاورزی در سال از مرز آستارا، میزان این صادرات در نیم سال نخست امسال را ۲۴۷ هزار تن به ارزش ۲۵ میلیون و ۳۳۹ هزار و ۳۹۷ دلار اعلام کرده و مبدأ خروج آنها را مرز آستارا و مقصد را کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه اعلام کرده است. مسعود الماسی با اشاره به برداشت ۱۹۲ هزار تن کیوی از باغ های مثمره گیلان در سال جاری گفته که بیش از ۵۰ درصد محصول کیوی استان به کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان، هند و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شود. فرماندار آستارا نیز بیان کرد که امسال صادرات کیوی از مرز این شهرستان از ۱۶ آذرماه آغاز شده و گمرک آستارا در ایام شیوع کرونا از معدود گمرکات فعال کشور است و باید از این ظرفیت برای توسعه صادرات کالاهای غیرنفتی استفاده کرد. اداره جهاد کشاورزی آستارا هم امسال با اشاره به افزایش ۹۸ درصدی حجم صادرات محصولات کشاورزی از مرز زمینی این شهرستان،  بخشی از پایانه بار را به محل بازدید کارشناسان کشاورزی از کامیون های حمل محصولات اختصاص داده تا کمیت و کیفیت تولیدات کشاورزی قبل از صادرات پایش شود.
طاهر سجادی مدیر پایانه بار آستارا تردد روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ کامیون در پایانه برای تجارت کالاهای غیرنفتی بخصوص محصولات کشاورزی را دلیلی بر رونق این صادرات می داند در این راستا  ۱۴  مورد از ۲۴ غرفه موجود در داخل پایانه را برای تسهیل آمد و شد کامیون های تجارت خارجی در اختیار شرکت های حمل و نقل قرار داده است. خطه سرسبز و دلربای گیلان متأثر از رطوبت خزر و رودهای جاری از سینه ستبر البرز بستر برداشت انواع تولیدات زراعی، باغی و گل و گیاه است و دفتر امور غلات و محصولات اساسی معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده که گیلان با ۲۲۰ هزار هکتار اراضی،  ۲۶ درصد تولید برنج کشور را به خود اختصاص داده و بر اساس گزارش سازمان جهاد کشاورزی گیلان، این استان در تولید محصول فندق، چای و گل گاو زبان رتبه اول کشور، کیوی رتبه دوم، زیتون رتبه سوم و مرکبات رتبه پنجم را داراست و در گیلان با کمتر از یک درصد مساحت کشور سالانه نزدیک به سه میلیون تن محصول کشاورزی تولید می شود و ارزش اقتصادی این تولیدات زراعی، باغی، دامی و شیلاتی بیش از ۱۷۲ هزار میلیارد ریال است.
الماسی رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان اعلام کرد:
بیش از ۹۹ درصد محصولات کشاورزی صادراتی، شامل محصولات نباتی و ۹۰ درصد محصولات باغی است.به گفته وی، استان در بخش تولیدات باغی در کشور از جایگاه خوبی برخوردار است و امسال از ۶ هزار و هفت هکتار باغ های گیلان با تلاش هفت هزار و ۲۵۰ بهره بردار افزون بر ۱۹۲ هزار تن کیوی به ارزش هزار و ۵۳۶ میلیارد تومان تولید شده و میزان برداشت محصول کیوی از باغ های استان شش درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و تالش، رودسر، آستارا، آستانه اشرفیه و رشت عمده شهرستان های تولید کننده کیوی هستند و هایوارد، گلد و رد ارقام عمده کیوی در استان به شمار می روند.
منوچهر پارسا فر مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز پیش بینی کرده است:
 امسال با افزایش ۱۰ درصدی نسبت به سال قبل،  ۱۹۰ هزار تن مرکبات به ارزش افزون بر هزار و ۳۵ میلیارد تومان از باغات استان برداشت شود.به گفته او این استان پنجمین استان تولیدکننده مرکبات کشور است و بالغ بر ۱۱ هزار و ۱۶۰ هکتار از اراضی استان به باغ مرکبات اختصاص دارد و ۲۶ هزار خانوار روستایی در این حوزه فعالیت می کنند و بیشترین باغ های مرکبات گیلان در شهرستان های رودسر، املش و لنگرود بوده و پرتقال، نارنگی، لیمو، نارنج و بالنگ از مهمترین میوه های تولیدی باغداران استان است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.