چگونگی واردات و ترخیص انواع دارو و مواد اولیه دارویی

واردات مواد اولیه دارویی دارای یک سری قوانین و مقررات است. واردات کالا دارای  مراحل بسیار پیچیده است به این علت که معامله کردن با یک شرکت خارجی و نقل و انتقالات ارزی و دیگر مراحل کمی دشوار است و نیاز به تجربه دارد. با ما همراه باشید تا با واردات مواد اولیه دارویی آشنا شوید.

واردات مواد اولیه دارویی

 

 

برای این که بتوانید واردات مواد اولیه دارویی را انجام دهید باید دارای کارت بازرگانی باشید تا بتوانید گواهی ها و استاندارد ها و مجوز ورود را دریافت کنید. مواد  اولیه دارویی از سری محصولاتی است که برای واردات باید با شرایط آن آشنایی داشته باشید و چون این شرایط تاثیر زیادی در واردات قانونی و استاندارد ها دارد.

 

مواد اولیه دارویی

 

به طور کلی مواد اولیه دارویی یکی از شاخه های اصلی اقتصاد می باشد. معمولا مواد اولیه دارو سازی و صنایع دارو سازی دارای محدودیت های زیادی در زمینه کیفیت و الزامات قانونی است. این مواد در مراحل تولید نیاز به توزیع و نگهداری و مراقبت و دقت زیادی دارند.

 

انواع مواد اولیه دارویی

 

مواد اولیه دارویی دارای انواع مختلفی هستند که  هر یک از این مواد دارویی دارای کاربردهای متنوعی هستند و برخی از آن ها را برای شما توضیح می دهیم:

 

اتصال دهنده دارویی

 

یکی از انواع مواد اولیه دارویی می باشد که دارای خاصیت چسبندگی هستند. از این مواد برای اتصال و یکپارچگی داروها استفاده می کنند. از این مواد برای فشرده کردن قرص و افزایش انسجام مواد های دارویی استفاده می کنند. این نمونه در دو نوع خشک و محلول وجود دارد که معمولا نوع محلول آن بسیار کاربردی تر و موثر تر است.

 

تجزیه کننده دارو

 

تاثیر مثبت داروها به جذب آن ها بستگی دارد و برای این که دارو بتواند به خوبی جذب شود باید بتواند در مایعاتی که در دستگاه گوارش است به راحتی حل شود و معمولا این حل شوندگی توسط داروهای تجزیه کننده انجام می شود.

 

روان کننده های دارویی

 

این نوع مواد اولیه از نوع روان کننده ها هستند و معمولا اصطکاک بین لبه قرص و دیواره شربت را بسیار کاهش می دهند. این مواد باعث فشرده سازی و بیرون کشیدن دارو ها خواهد شد و از چسبیدن دارو به بسته بندی جلوگیری می کند.

روان کننده ها به دو دسته محلول در آب و نامحلول در آب تقسیم بندی می شوند معمولا انتخاب روان کننده ها به خواص شیمیایی و فیزیکی و نوع دارو بستگی دارد.

 

مواد اولیه دارویی از نوع رنگ ها

 

برای پنهان کردن رنگ های دارویی در صنعت دارو سازی از رنگ ها استفاده می کنند و معمولا استفاده کردن از مواد اولیه دارویی باعث می شود که راحت قرص ها را از یک دیگر تشخیص دهید. این نمونه مواد دارویی تاثیر زیادی در مواد اولیه و تاثیر دارویی آن ها ندارد و تنها باعث افزایش پایداری دارو می شوند.

 

قوانین و مقررات مواد اولیه دارویی

 

واردات مواد اولیه دارویی دارای یک سری قوانین و مقررات است که هر فرد چه حقیقی و چه حقوقی می تواند بعد از گرفتن مجوزهای مورد نیاز از اداره کل نظارت بر دارو و مواد مخدر می تواند اقدام به واردات مواد اولیه دارویی نماید.

یکی دیگر از قوانین واردات مواد اولیه دارویی این است که براساس یک کمیسیون صلاحیت ساخت دارو مطرح می شود و بعد از این که تایید و تصویب شد شما می توانید برای واردات مواد مورد نیاز خود مجوزهای لازم از سازمان نظارت را دریافت کنید.

در این مورد یک تبصره وجود دارد که آن هم این می باشد که در صورتی که شرکت تولید دارو پروانه ساخت داشته باشد و اقدام به واردات مواد اولیه کند و یک واردات اصولی انجام شود هیچ گونه مشکلی وجود نخواهد داشت.

بعد  از واردات فرد وار کننده باید تمامی مراحل را به سازمان کل نظارت بر مواد دارویی و مواد مخدر اطلاع دهد تا کارشناسان سازمان نظارت برای نمونه برداری به کارخانه و انبار فرد تجار مراجعه کنند و با نمونه برداری از کیفیت مواد اولیه دارویی اطلاع پیدا کنند.

نمونه ی که از مواد اولیه گرفته شده به اداره کل آزمایشگاه کنترل غذا و دارو ارسال شده و بعد از گرفتن جواب بررسی و آزمایش ها مشخص خواهد شد که مواد اولیه دارویی از کیفیت کافی برخوردار است یا خیر.

 

مدارک مورد نیاز برای گرفتن مجوز واردات اولیه دارویی

 

برای گرفتن مجوز نیاز به یک سری مدارک است که در دست داشتن تمامی مدارک می توانند باعث سرعت بیشتر کارهای واردات شما شود. این مدارک شامل:

 • مشخصات و نوع کالای ورودی
 • تاریخ دقیق و مشخصات فرد تولید کننده
 • وزن و تعداد محصولات
 • محل کشور مبدا حمل و نقل
 • نام شرکت و کشوری که مواد اولیه دارویی را تولید می کند
 • ثبت نام تجار
 • نام سازمان وارد کننده
 • کپی سابقه ورود این محصول و یا محصولات دیگر مشابه این کالا

فرد وارد کننده باید درخواست خود برای دریافت واردات  را به صورت کتبی تایپ نماید و برگه باید دارای سربرگ شرکت باشد و همچنین مهر و امضای مسئول فنی و مدیر عامل و همچنین دارای مشخصات و آدرس و تلفن هم باشد.

واردات کالا یک کار تخصصی است. برای انجام آن نیاز به تجربه و مهارت است. افرادی که  قصد دارند کار واردات را انجام دهند باید با این مراحل آشنایی داشته باشند و بتوانند به راحتی مجوزها را دریافت کنند.

 

ترخیص-مواد-اولیه-دارویی

مراحل واردات مواد اولیه دارویی

 

واردات مواد اولیه دارویی از سری عوامل بسیار مهم در صنعت دارو سازی  به حساب می آید. برای واردات مواد اولیه دارویی باید کارت بازرگانی داشته باشید تا بتوانید مجوزها و استانداردهای مربوطه را دریافت کنید.

 • برای واردات باید در ابتدا یک تولید کننده مناسب را پیدا کنید و اطلاعات مفیدی را درباره آن ها به دست بیاورید.
 • بعد از آن باید به گفت و گو و مذاکره درباره قیمت و مشخصات فنی و تاریخ مصرف دارو ها بپردازید. تاریخ مصرف یکی از مواردی است که باید در آن حساسیت زیادی به خرج دهید.
 • در این مرحله شما باید درخواست نمونه از فرد تولید کننده نمایید و آن نمونه را بررسی کنید که آیا نمونه از مواد باکیفیت است یا خیر.
 • بعد از نمونه برداری و مطمئن شدن از کیفیت باید به مشخص کردن ارز کالا و تعرفه و توافق بر سر بسته بندی آن بپردازید.
 • در این جا کار شما باید اطلاعات دقیق درباره مجوزهای لازم برای ورود و خروج مواد اولیه را داشته باشید و بتوانید این مجوزها را به راحتی دریافت کنید.
 • در این مرحله شما باید اقدامات لازم برای ترخیص کالا را انجام دهید که یکی از آن ها ثبت سفارش است. که برای این کار باید دارای کارت بازرگانی باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا