واگذاری ترخیصیه | مراحل واگذاری ترخیصیه

در این مقاله قصد داریم شما را با با مراحل و چگونگی واگذاری ترخیصیه آشناکنیم. با ما همراه باشید تا به اطلاعات خود در این موضوع اضافه کنید. در مقاله ی ترخیص کالا به مراحل ترخیص کالا به صورت جزئی اشاره شد، اما در این مقاله میخواهیم به بحث واگذاری ترخیصیه و مراحل آن بپردازیم.

واگذاری ترخیصیه
واگذاری ترخیصیه

واگذاری ترخیصیه چیست؟

 

سند ترخیصیه یکی از مهم ترین اسناد بازرگانی جهت ترخیص کالا ازاداره گمرک می باشد. با استفاده ازاین سند صاحب کالا یا نماینده آن می‌تواند کالا را از گمرک تحویل گرفته و امور مرتبط با تشریفات گمرکی راصورت دهد.   اگرکه با این سند آشنایی کافی ندارید با ما تا پایان مقاله همراه شوید تا با نحوه پیگیری و واگذاری این سند آشنایی پیدا کنید.

گروه بازرگانی گمرکی پرشین تحارت دوان در تمامی مراحل ترخیص کالا وهمینطور در فرایند واگذاری ترخیصیه و انجام دادن مراحل مربوط به آن به شما کمک میکند و همچنین شما می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید و مشکلات خود را مطرح کنید تا شما را راهنمایی کنند.

به صورت کلی در بعضی اوقات صاحبین کالا بعد از ورود کالا یا قبل از آن، تصمیم به واگذاری امتیازات کالاهای وارداتی خود به شخص یا اشخاصی دیگر خواهند داشت. درواقع  به دلایلی مالکیت کالاهای خریداری شده را به شخصی حقیقی یا حقوقی دیگری واگذار می کنند. اما چون که که ثبت ترخیصیه به نام صاحب کالا انجام خواهد شد. الزامی است که این بار ترخیصیه به نام صاحب جدید کالا به ثبت رسیده و در واقع این امر انجام شود.

 

مراحل واگذاری ترخیصیه (Delivery Order)

 

انتقال مجوز برای کالاهای وارداتی از طریق سیستم EPL ساده می شود. در زیر، راهنمای گام به گام نحوه انتقال یکپارچه مجوز را بیان می کنیم. برای شروع انتقال در پنجره واحد تجارت فرامرزی، این مراحل را دنبال کنید:

 

 •  با استفاده ازسیستم EPL خود به عنوان صاحب کالا یا شرکت حمل و نقل به درگاه اینترنتی irica.ir وارد شوید. به منوی سمت راست بروید و گزینه “Allow License” را انتخاب کنید.
 •  اطلاعات الزامی شامل کد ملی، شرکت حمل و نقل، شماره مانیفست، شماره بارنامه و کد ملی صاحب مجوز جدید را وارد کنید. سپس گزینه “انتقال” را انتخاب کنید.
 • بعد از ارسال، یک پیام تأیید نشان داده می شود که جزئیات انتقال را نشان می دهد. اطلاعات را تأیید کنید و برای ادامه روی “من کاملا مطمئن هستم که این دستور باید اجرا شود” کلیک کنید. در صورت وجود هر گونه خطایی، “شاید اشتباه کردم” را انتخاب کنید.
 •  پس از تایید، مراحل انتقال مجوز تکمیل می شود و پیامی مبنی بر تایید انتقال موفقیت آمیز به کد ملی مالک جدید و نام شرکت دریافت خواهید کرد.
 • متعاقباً مالک جدید می تواند به راحتی قبض انبار الکترونیکی را از سامانه دریافت و نسبت به اظهار کالا در قسمت اظهارنامه واردات کالا نسبت به انجام این فرایند اقدام کند.

سیستم EPL یک رسید  جهت تایید ثبت مجوز الکترونیکی حاوی جزئیات مهم مانند کد ملی شرکت کشتیرانی، شماره بارنامه، شماره مانیفست، نام دارنده مجوز و کد ملی، نام کشتی، فهرست کانتینر، شماره کانتینر و شماره سفر تولید می‌کند. برای انتقال صورت حساب انبار به فرد دیگری، صاحب کالا باید از بخش واگذاری مجوز سیستم EPL استفاده کند.

 

رصد وضعیت ثبت مجوز

 

جهت پیگیری وضعیت مجوز، کاربران می توانند به زیر منوی انتقال مجوز داخل منوی کاربری سایت دسترسی داشته باشند. در اینجا آنها می توانند وضعیت ثبت مجوز را رصد کرده و صاحب مجوز فعلی را شناسایی کنند تا نسبت به اخذ قبض انبار و شروع دور اظهارنامه مراجعه کند.به سادگی نام شرکت حمل و نقل، شماره مانیفست و شماره بارنامه را در صفحه تعیین شده وارد کنید و برای تأیید وضعیت ترخیص روی دکمه کلیک کنید. پس از تکمیل، پیامی با نمایش شناسه ملی مالک فعلی، ثبت موفقیت آمیز مجوز را تایید می کند. شما می توانید با کارشناسان و مشاوران گروه بازرگانی گمرکی پرشین تجارت دوان در تمامی این مراحل در ارتباط باشید و از تجربه و تخصص این افراد استفاده کنید.

 

اطلاعات مندرج در سند ترخیصیه

 

داخل سند ترخیصیه اطلاعاتی مانند اطلاعات شرکت حمل و نقل و همچنین اطلاعات صاحب کالا ثبت می‌شود. در ادامه تمامی اطلاعاتی که در این سند مهم درج شده را نام میبریم:

 • اطلاعات تحویل گیرنده
 • اطلاعات کشتی
 • اطلاعات وسیله حمل و نقل کالا
 • شماره بارنامه دریایی، هوایی یا زمینی و تاریخ صدور سند ترخیصیه
 • مشخصات بندر بارگیری
 • مشخصات بندر تخلیه
 • اطلاعات کالا درباره تعداد و نوع بسته بندی
 • اطلاعات کالا
 • وزن خالص کالا
 • شماره فهرست کل بار
 • نام موسسه حمل و نقل

 

نکات حائز اهمیت درباره ی واگذاری ترخیصیه

 

دسترسی برای واگذار نمودن ترخیصیه در سامانه فقط برای فرد صاحب ترخیصیه یا وکیل قانونی او میسر است.باید به این نکته نیز توجه شود که سامانه تنها پنجره واحد افرادی را به عنوان وکیل می‌پذیرد که طبق اموزش واگذاری ترخیصیهوکالت کارمندی آنها در پنجره واحد به ثبت رسیده باشد.فقط اشخاصی (اعم از حقیقی و حقوقی) می‌توانند به عنوان صاحب ترخیصیه ثبت گردند که در پنجره واحد تجارت فرامرزی برای سامانه تعریف شده باشند.

در نتیجه اگر به دریافت نام کاربری و رمزعبور در درگاه پنجره واحد نیاز دارید، می‌توانید به واحد انفورماتیک نزدیکترین گمرک اجرایی مراجعه کنید.یا توجه به این که اغلب شماره بارنامه و مانیفست از ترکیب اعداد و حروف کوچک/بزرگ تشکیل می‌شود، لازم است در لحظه درج اطلاعات بارنامه و مانیفست برای واگذاری ترخیصیه بسیار دقت فرمایید.در صورتی که هنگام واگذاری‌ سند ترخیصیه سیستم پیامی با مضمون «شما اجازه ندارید این ترخیصیه را انتقال دهید، این ترخیصیه، متعلق به… با شناسه ملی… است» را داد، به این علت است که کاربر وکالت الکترونیکی لازم برای واگذاری را ندارد. همانطور که در آموزش واگذاری ترخیصیه گفتیم، در پنجره واحد تجارت فرامرزی، امکان واگذاری این سند‌ فقط برای صاحبِ ‌ترخیصیه و یا وکیل قانونی او امکان‌پذیر است. وکیل با ثبت «وکالت کارمندی» در این سامانه قابل شناسایی است.

 

چه تفاوتی بین واگذاری ترخیصیه و انجام ترخیص توسط خود شخص وجود دارد؟

 

در شرایطی که ‌که ترخیص کالا توسط خود فرد صورت گیرد، نیاز به داشتن دانش فنی و قانونی کافی برای ترخیص کالا است. اما در واگذاری ترخیصیه، شرکتی با تخصص در این زمینه وظیفه ترخیص کالا را بر عهده دارد و به دلیل داشتن دانش کافی، عملیات ترخیص به‌صورت صحیح و بدون خطا صورت می‌گیرد.

 

برای انجام خدمات ترخیص کالا شامل:

 

 • آماده  کردن اسناد ترخیص
 • سنجش ارزش در گمرک
 • ارسال کردن مانیفست الکترونیکی، ثبت و واگذاری ترخیصیه
 • تکمیل کزدن اظهارنامه گمرکی
 • بارگذاری اسناد
 • فاکتور الکترونیک
 • ارتباط با سازمانهای همجوار
 • تفکیک و تجمیع بارنامه

 

با  گروه بازرگانی گمرکی پرشین تجارت دوان در ارتباط باشید

 

در پایان، باید توجه داشته باشید که واگذاری ترخیصیه نیازمند انجام مطالعه دقیق و شناسایی دقیق نیازهای کالا و موقعیت آن در بازار است. برای واگذاری بهترین راهکار این است که با شرکت‌های معتبر و باتجربه در این زمینه همکاری شود و بهترین گزینه را انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان و مشاوران با تجربه ی ما در گروه بازرگانی پرشین تجارت دوان  در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا