واردات موتور خودرو

واردات موتور خودرو چه شرایطی دارد؟ بهترین روش وارد کردن انواع موتور خودرو چیست؟ هزینه واردات انواع موتور خودرو به کشور به چه صورت است؟ چه قوانینی در مورد واردات موتور و قطعات دیگر خودرو وجود دارد؟ اگر کسب و کار مرتبط با لوازم یدکی خودرو و واردات این لوازم از جمله موتور خودرو ، باتری خودرو و … را دارید، این مطلب از پرشین تجارت دوان مناسب شما است. در این مطلب به بررسی روش‌های مختلف واردات خودرو، اسناد و مدارک لازم برای انجام این کار و قوانین آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

واردات-و-ترخیص-موتور-خودرو

 

واردات موتور خودرو به چه صورت انجام می‌شود؟

 

محصولات وارداتی امروزه بخش زیادی از بازار محصولات مختلف را در اختیار دارند و البته محبوبیت آن‌ها هم بین مشتریان و مصرف‌کنندگان بیشتر است. در میان محصولات وارداتی مختلف، قطعات یدکی و لوازم جانبی خودرو به خصوص موتور خودرو یکی از پرطرفدارترین محصولات وارداتی هستند که واردات آن‌ها از انواع کشورهای اروپایی و آسیایی انجام می‌شود.

شاید شما هم یکی از مصرف‌کنندگان این محصولات به خصوص موتور خودرو باشید اما احتمالا نمی‌دانید که واردات موتور خودرو به چه صورت انجام می‌شود؟ در واقع بیشتر ما تنها مصرف‌کننده محصولات وارداتی هستیم و از شرایط و مراحل پیچیده واردات آن‌ها اطلاعی نداریم. در ادامه به توضیح مراحل و شرایط واردات قطعات مختلف خودرو می‌پردازیم.

 

مراحل واردات قطعات خودرو

 

وارد کردن هر محصولی به داخل کشور مراحل و شرایطی دارد که وارد کنندگان باید از آن‌ها مطلع باشند. این موضوع در مورد واردات خودرو و قطعات آن هم وجود دارد. تمام واردکنندگان خودرو و قطعات یدکی آن باید از مراحل مختلف این کار مطلع باشند. مراحل واردات قطعات خودرو به خصوص موتور، به صورت زیر است.

 

۱. آشنایی با قوانین گمرکی واردات موتور 

 

واردکنندگان محصولات مختلف مانند موتور خودرو قبل از هر اقدامی باید با قوانین گمرکی مربوط به واردات محصول مورد نظر خود آشنایی داشته باشند. آشنایی با قوانین گمرکی واردات موتور و سایر محصولات به ساده‌ و سریع‌تر شدن فرآیند واردات این محصولات کمک می‌کند.

در مورد آشنایی با قوانین گمرکی واردات موتور و سایر لوازم یدکی خودرو باید به این نکته توجه داشت که قوانین سالانه تغییر می‌کنند و حتی اگر این کار را به طور منظم انجام می‌دهید هم قبل از هر بار خرید و اقدام به واردات، باید از تغییرات قوانین اطلاع کسب کنید. قوانینی مانند استانداردهای لازم قطعات برای تایید توسط گمرک، هزینه گمرکی قطعات مختلف، مدارک لازم برای ترخیص کالاها و بسیاری موارد دیگر از قوانینی هستند که جزئیات آن‌ها دائما در حال تغییر است.

 

۲. انتخاب محل خرید

 

مرحله بعدی در واردات موتور خودرو انتخاب محل خرید است. امروزه کشورهای زیادی تولید کننده این محصول هستند و امکان خرید و وارد کردن محصول از بیشتر آن‌ها وجود دارد. برای مثال در مورد محصولی مانند موتور خودرو کشورهای چین، ژاپن، کره در شرق آسیا، کشورهای دبی و عراق در غرب و کشورهایی مانند آلمان و فرانسه در اروپا معتبرترین تولید کننده لوازم یدکی خودرو هستند.

 

اخذ_مجوز

۳. دریافت مجوزهای لازم

 

دریافت مجوزهای لازم برای واردات قطعات خودرو مرحله بعدی واردات این محصولات است. شخص یا شرکت وارد کننده باید مجوز خرید محصول از کشورهای دیگر را داشته باشد، مجوزهای ترخیص کالا از گمرک و مجوز انتقال پول یا افتتاح حساب در کشور محل خرید از جمله مجوزهایی هستند که برای واردات موتور خودرو و دیگر قطعات مورد نیاز هستند.

 

۴. آماده‌سازی مدارک

 

آماده‌سازی مدارک لازم برای ثبت خرید قطعات در کشور مورد نظر و وارد کردن آن‌ها به کشور مرحله بعدی واردات موتور خودرو است. در این مرحله باید مدارک لازم برای ترخیص کالا هم آماده شود تا فرآیند ترخیص از گمرک سریع‌تر انجام شود.

 

قوانین ترخیص قطعات وارداتی از گمرک

 

همان‌طور که در مراحل واردات موتور خودرو گفته شد یکی از اولین اقدامات متقاضیان واردات این محصول و دیگر محصولات مشابه، آشنایی با قوانین ترخیص قطعات وارداتی از گمرک است. قوانین مربوط به این کار دائما در حال تغییر هستند و واردکنندگان قبل از خرید و واردات محصول باید از آخرین جزئیات آن‌ها مطلع باشند.

از آخرین قوانین ترخیص قطعات وارداتی از گمرک می‌توان به خرید محصول از برندهای دارای استاندارد اشاره کرد. در واقع محصول و برندی که از آن خریداری می‌شود باید مورد تایید سازمان استاندارد باشند تا اجازه ورود به کشور را داشته باشند. همچنین ترخیص قطعات تنها توسط صاحب قطعه یا نماینده قانونی او و با ارائه مدارک معتبر امکان‌پذیر است.

 

مدارک لازم برای ترخیص قطعات

 

ارائه مدارک لازم برای ترخیص قطعات و محصولات خریداری شده از دیگر کشورها، یکی از مهم‌ترین اقدامات ترخیص کالا است. این مدارک به طور مختصر به شرح زیر هستند.

 • بارنامه: این مدرک شامل کلیه اطلاعات در مورد محصول است و از سمت شرکت تولید کننده صادر می‌شود.
 • ترخیصیه: این مدرک بعد از تسویه حساب با شرکت حمل محصول صادر می‌شود و در زمان ترخیص در گمرک مورد نیاز است.
 • گواهی مبدا: این مدرک مجوزی است که از اتاق بازرگانی کشور محل خرید صادر می‌شود و در آن تولید کالا با اطلاعات مشخص در آن کشور ثابت می‌شود.
 • فاکتور: فاکتور یا سند خرید دیگر مدرکی است که در زمان ترخیص کالا مورد نیاز است و توسط فروشنده دریافت می‌شود.
 • پروفرما: این مدرک پیش فاکتوری است که اطلاعات فروشنده، قیمت کالا، قیمت حمل و تحویل، تعداد قطعات خریداری شده و هر چیزی که در مورد مدرک نیاز است در آن نوشته می‌شود.
 • بیمه نامه، قبض پرداخت هزینه‌های انبار، گواهی بازرسی و تطبیق کالای خریداری شده با کالای وارداتی و گواهی ثبت سفارش از دیگر مدارک لازم برای واردات موتور خودرو و دیگر قطعات آن هستند.

 

پرطرفدارترین کشورها برای واردات لوازم یدکی خودرو

 

امروزه واردات خودرو و قطعات آن از کشورهای زیادی انجام می‌شود که بعضی از آن‌ها در این زمینه پرطرفدارتر هستند. هزینه مناسب‌ قطعات در آن کشورها، پایین بودن تعرفه واردات لوازم یدکی خودرو در آن‌ها، تولید قطعات مطابق با استانداردهای کشور و بسیاری موارد دیگر از دلایل پرطرفدار بودن بعضی کشورها برای خرید قطعات هستند. چند مورد از پرطرفدارترین کشورها برای واردات لوازم یدکی خودرو به شرح زیر هستند.

 

۱. واردات لوازم یدکی خودرو از ترکیه

 

ترکیه یکی از کشورهایی است که امروزه واردات بسیاری از قطعات خودرو مانند موتور از آن انجام می‌شود. در میان قطعات مختلفی که واردات آن‌ها از کشور ترکیه انجام می‌شود، واردات شمع خودرو و موتور خودرو پرطرفدار است. همچنین واردات قطعات استوک خودرو که تولید کشورها و برندهای معتبر اروپایی هستند هم از کشور ترکیه انجام می‌شوند. واردات لوازم یدکی خودرو از ترکیه فرآیندی ساده و کم هزینه دارد و به این علت پرطرفدار است.

 

۲. واردات قطعات خودرو از ارمنستان

 

واردات قطعات خودرو از ارمنستان هم انجام می‌شود. داشتن سیستم آزاد سرمایه‌گذاری، نداشتن شرایط خاص برای دریافت مجوز واردات از آن، پاسخگویی بیست و چهار ساعته گمرک ارمنستان و بسیاری دلایل دیگر از مزایای واردات قطعات خودرو از کشور ارمنستان هستند.

 

۳. واردات قطعات خودرو از عراق

 

عراق دیگر کشوری است که امروزه مبدا اصلی واردات محصولات مختلف به ایران است. مناسب بودن تعرفه واردات لوازم یدکی خودرو به خصوص موتور خودرو از عراق، روابط خوب تجاری و سیاسی عراق و ایران، امکان خرید محصولات کشورهای اروپایی از عراق از دلایل مهم پرطرفدار بودن این کشور برای واردات موتور خودرو و دیگر قطعات یدکی خودرو است.

 

نتیجه‌گیری واردات موتور خودرو

 

واردات موتور خودرو به ایران و ترخیص از آن گمرک هم مانند دیگر محصولات قوانین و شرایطی دارد که وارد کنندگان باید از آن مطلع باشند. البته روشی ساده‌تر هم برای واردات محصولات مختلف وجود دارد و آن استفاده از خدمات مجموعه‌های فعال در زمینه ترخیص و واردات کالا مانند مجموعه ماست. اگر قصد واردات کالایی دارید و با قوانین گمرکی آن آشنایی ندارید کافی است از طریق یکی از راه‌های ارتباطی موجود در سایت با ما در تماس باشید. کارشناسان ما بعد از بررسی شرایط شما و دریافت اطلاعات محصول، شما را جهت ثبت سفارش واردات محصول راهنمایی می‌کنند.

 

سوالات متداول واردات موتور خودرو

 

۱. واردات موتور خودرو به چه معنا است؟

واردات موتور خودرو به معنی خرید این قطعه از کشورهای دیگر به صورت عمده و وارد کردن آن از طریق گمرک به داخل کشور جهت فروش به مشتریان داخلی است.

۲. مهم‌ترین مرحله در واردات قطعات یدکی خودرو مانند موتور چیست؟

آشنایی با قوانین واردات قطعات و آخرین تغییرات قوانین در مورد آن اولین و مهم‌ترین موضوعی است که متقاضیان واردات قطعات و لوازم یدکی خودرو باید از آن مطلع باشند.

۳. مدارکی که برای ترخیص قطعات خریداری شده از گمرک نیاز است، چه مواردی هستند؟

پروفرما، قبض انبار، بیمه‌نامه، گواهی بازرسی، بارنامه، ترخیصیه، گواهی مبدا و فاکتور از جمله مدارکی هستند که برای ترخیص قطعات خریداری شده از گمرک مورد نیاز هستند.

۴. کدام کشورها برای واردات قطعات خودرو پرطرفدارتر هستند؟

کشورهای عراق، ارمنستان، ترکیه، چین و کره از پرطرفدارترین کشورها برای واردات قطعات خودرو به داخل ایران هستند.

2 دیدگاه دربارهٔ «واردات موتور خودرو»

 1. ایا امکان وارد کردن موتوری که خوردرو ان در کشور موجود نیست امکان پذیر است ؟ تا چه حجمی تا چند سیلندر و …. رو که مهمه توضیح ندادید که ؟ به غیر از موتور سیستم محرکه و گیربکس و دفرنسیال هم میشه اورد مثلا کل نیرو محرکه مدلی که موجود نیست رو بیاریم و روی بدنه ماشین داخلی بزاریم امکان پذیر هست یا نه ؟ هی از قوانین و تغییراتش تکراری نوشتی ، یه سایت درست حسابی تو ایران نیست کامل توضیح بده ، باز بیا قوانین بگو

  1. با سلام و وقت بخیر

   لطفا اطلاعات خودتون را برامون بنویسید ، همکاران حضورتان تماس می گیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا