واردات_لوله

واردات لوله از گمرک

واردات لوله بدون درز از گمرک

 

امروزه صنعت تولید لوله به دلیل اهمیت که در سایر صنایع دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است و بخشی از نیاز کشور در داخل بخش قابل توجهی نیز بصورت واردات انجام می شود. انواع روش تولید لوله فولادی به دو دسته:

 •  لوله بدون درز
 • لوله درزدار 

بطور کلی لوله فولادی بدون درز در اصطلاح به لوله مانیسمان  نیز شناخته می شوند. بسیاری از صنایع کشور از جمله صنایع نفت و گاز و بهره برداری های زیرزمینی به لوله های بدون درز متکی است و بدون تولید و واردات این محصول بخش عمده ای از اقتصاد دچار آسیب می شود.

 

فرآیند تولید لوله بدون درز چگونه است؟

 

در واقع استاندارد های لوله بدون درز که در داخل کشور تولید می شود با لوله بدون درز وارداتی مشابه است و این به سبب آیین نامه و ضوابط نامه خط تولید می باشد. نکته قابل توجه اینکه در فرایند تولید این دسته از محصولات از روش جوش استفاده نمی شود و بطور کلی جوشکاری در روند تولید  این محصول کارایی چندانی ندارد.

برای تولید از مقاطع فولادی اعم از شمش استفاده نموده و پس از حرارت و کشش و سایر فرایندها به لوله فولادی تبدیل می شود نکته قابل توجه اینکه  امروز صفر تا صد این فرآیند در داخل کشور انجام می شود.

واردات_لوله

 

لوله بدون درز با لوله درز دار چه تفاوتی دارد؟

 

در واقع ماده اولیه لوله درزدار با لوله بدن درز و حتی طریقه تولید این دو محصول با هم متفاوت است. بطور خلاصه میتوان گفت که در فرایند تولید لوله درزدار پس از برش ورق و شکل دهی آن ، از جوشکاری نیز استفاده می گردد و این جوشکاری در ساخت لوله بدون درز کارایی ندارد.

علاوه بر مراحل تولید کیفیت لوله بدون درز با لوله درزدار متفاوت است  و طبق قوانین و استانداردها  کیفیت تولید و مواد اولیه لوله بدون درز نسبت به لوله سیاه درزدار بهتر می باشد و قیمت لوله فولادی نیز در هر دو روش متفاوت است. نکته مهم اینکه هر دوی این محصولات در صنعت های مختلف دارای کارایی بالایی هستند و در ادامه قصد داریم با روند کاربرد این دو محصول بیشتر آشنا شویم.

در فرآیند تولید این دسته از محصولات از روش جوش استفاده نمی شود، برای تولید از شمش استفاده نموده و پس از حرارت و کشش و سایر فرایندها به لوله تبدیل می شود.

 

واردات لوله بدون درز چه اهمیتی دارد؟

 

فعالیت بسیار از پالایشگاه های نفت و گاز در کشور ارتباط مستقیمی با لوله بدون درز دارد و در صورت کمبود این محصول در داخل کشور ممکن بخش عمده از از اقتصاد کشور دچار آسیب شود.

با اینکه بخشی عمده ای از لوله بدون درز در داخل کشور تولید می شود ولی هنوز هم این خط تولید نمی تواند نیاز به این محصول را تامین نماید و در اینجا واردات لوله بدون درز اهمیت بالایی پیدا می کند. نکته قابل توجه اینکه این محصول دارای شرایط استاندارد و طول عمر مشخصی است و زمانی که با قوانین و استاندار ها مطابقت نداشته باشند نیاز به تعویض پیدا می کنند. نه تنها پالایشگاه های نفت و گاز بلکه امروزه بسیاری از صنعت ها نیاز به این محصول دارد و سالانه بخش عمده ای از لوله بدون درز بصورت واردات انجام می شود.

 

کیفیت لوله بدون درز و درزدار

 

در واقع کیفیت و کارایی لوله درزدار با لوله بدون درز با کاربرد و استفاده آن سنجیده می شود بطور خلاصه  کیفیت تولید این نوع لوله فولادی نسبت به نوع درزدار بالاتر بوده و به دلیل نداشتن درز جوش از استحکام بالاتری نسبت به سایر لوله ها برخوردار است  و به دلیل این استحکام و دوام بالا امروزه در خط تولید پالایشگاه های نفت  اغلب این این محصول استفاده می شود.

لوله بدون درز بنا به کارایی بالایی که دارد در مدل های متنوعی انجام می شود و طبق استاندارد های روز این محصول معمولا در قطرهای پایین صورت می گیرد چرا که تولید لوله فولادی با قطر بالا بدون درز مشکل می باشد و نیاز به هزینه بالایی دارد اما بنا به پروژه های از این لوله ها در قطر های متفاوتی  استفاده می شود. به دلیل کاربردهای گسترده این نوع لوله در صنایع استخراج و انتقال نفت و گاز و اخیرا نیز در تولید مخازن سوخت CNG، اهمیت این نوع لوله در ایران بسیار زیاد است.

 

 

لوله بدون درز وارداتی چه کاربردی دارند؟

 

لوله بدون درز وارداتی یا نمونه آن ها که در داخل کشور ساخته می شوند کاربرد بسیاری دارند  به طور گسترده در صنعت استفاده می شود. از کاربرد های لوله بدون درز می توان به موارد زیر از جمله :

 •  به عنوان اجزای مکانیکی گردنده مانند پوسته برینگها
 •   اکسل خودرو
 •   لوله های انتقال تحت فشار مانند لوله های نفت و گاز
 •   مخازن بویلرها
 •  کمپرسورها و مخازن سوخت CNG
 •  لوله تفنگ
 • اسلحه های نظامی اشاره کرد. این کاربردها از ویژگی های اصلی لوله فولادی بدون است و دارای ویژگی هایی نظیر تحمل فشار بالا، دارای دوام  و مقاومت مطلوب، و…می باشد.

 

 

ویژگی های لوله بدون درز

 

لوله بدون درز دارایی ویژگی های بسیار زیادی است و بطور خلاصه می توان به موارد زیر ازجمله

 •  دارای دوام و مقاومت بالا در مقابل فشار
 •  مقاوم در برابر عوامل جوی
 • تنوع و تولید در مقاطع مختلف
 •  کارایی بسیار بالا در انواع صنایع
 •  مناسب جهت خط انتقال منابع زیر زمینی
 •  عمر بسیار مطلوب
 •  و…اشاره کرد.

 

 لوله بدون درز برای کمپرسورها و مخازن سوخت

 

بخشی عمده از از واردات لوله بدون درز جهت راه اندازی و نصب و اجرای  کمپرسورها و مخازن سوخت CNG می باشد. امروزه با گران شدن سوخت بنزینی  اغلب صنعت ها به سمت سوخت گاز سوق پیدا کرده اند.

بطور کلی یکی از کاربرد های قابل توجه این محصول برای راه اندازی جایگاه های سوخت می باشد و بنا به اهمیت این موضوع و نیاز بیشتر کشور به این محصول بخش عمده ای  بصورت واردات  تامین می شود. علاوه بر CNG در ساخت سایر تاسیسات نیز لوله  بدون درز کارایی بالایی دارد و برای همین در مقاطع مختلفی بستگی به نیاز به کشور وارد می شود.

 

 

واردات لوله درزدار از گمرک

 

با توجه به استانداردهای روز دنیا روش های مختلفی برای تولید لوله درزدار وجود دارد و بطور خلاصه می توان گفت ک روش تولید لوله درزدار بصوتی است که که ابتدا ورق فولادی برش خورده (  برش در مقیاس های مورد نیاز ) و پس از نورد به شکل دایره در می آیند و در مرحله آخر درز به وجود آمده جوش داده می شود.

سخت ترین مرحله تولید این لوله ها نورد کردن آن است که امروزه با تکنولوژی جدید و با استفاده از دستگاه های مخصوص این کار در زمان مناسب و با کارایی مطلوبی انجام می شود . نکته مهم اینکه بر مبنای نوع حرکت قطعه، همچنین نحوه حرکت و استقرار غلتک ها، فرایند نورد شامل سه نوع طولی، عرضی و مایل می باشد و البته این فرآیند با توجه به استفاده از این لوله انجام می شود.

 

 

لوله  درزدار وارداتی برای انتقال تحت فشار

 

یکی دیگر از کاربرد های لوله درزدار وارداتی  یا مشابه آن که در داخل کشور تولید می شود برای خطوط انتقال نفت و گاز می باشد. امروزه در دسترس بودن منابعی مانند گاز شهری که گرما و انرژی را مهمان هر خانه ای کرده است با استفاده از این محصول انجام شده است.

با وجود فاصله زیادی که بین پالایشگاه ها و ایستگاه های خط انتقال وجود دارد امروزه با بهترین حالت و با فشار استاندارد نفت و گاز مورد نیاز با استفاده از این لوله ها از مبدا به مقصد تحویل داده می شود.

 

 

لوله درزدار وارداتی برای ساخت ابزار های نظامی

 

یکی دیگر از کاربردهای واردات لوله درزدار برای ساخت ابزار های نظامی می باشد و امروزه برای ساخت لوله تفنگ و دیگر لوله های جنگ افزار از این  محصول استفاده می شود.نکته مهم اینکه با توجه به اینکه ساخت لوله برای جنگ افزارهای از استانداردهای خاصی پیروی می کند معمولا این استاندارد ها با توجه به کارایی که دارد متغیر می باشد.

با توجه به اینکه لوله درز دار در بسیار از صنعت ها کاربرد دارد معمولا برای هر کاربرد با مقیاس مورد نیاز سنجیده می شود بطور مثال سطح دوام  و مقاومت لوله بدون درز در ایستگاه های نفت و گاز نسبت به نمونه مشابه بسیار بالاتر است .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا