حمل و نقل بالک از چین

همانطور که در مقاله ی پرسود ترین کالاهای وارداتی از چین  گفته شد چین یکی از مراکز صنعتی جهان می باشد که این روزها تمامی فعالان اقتصادی حجم زیادی از کالا ها و محصولات خود را از این کشور وارد می کنند. یکی از روش های حمل و نقل کالا از چین حمل و نقل به صورت دریایی می باشد. که ما در این مقاله می‌خواهیم شما را با حمل و نقل بالک از چین آشنا کنیم.

حمل و نقل بالک
حمل و نقل بالک

آشنایی با حمل و نقل بالک از چین

 

حمل و نقل بالک از چین به معنای حمل کالا به صورت فله ای و بدون بسته بندی می باشد. اکثر کارخانجات و شرکت‌های بزرگ وارداتی و بازرگانان بارهای سنگین خود را از این طریق حمل می‌کنند. کالا هایی مانند ماشین آلات خط تولید و مواد خام به شکل بالک به ایران منتقل می‌شوند. از مزایا ی روش باربری به صورت بالک و دریایی از چین به ایران می‌توان به پایین بودن هزینه انتقال  بار بالک اشاره کرد چرا که در این روش هزینه بسته‌بندی از قیمت کل حمل و نقل دریایی کالا از چین به ایران محاسبه نمی شود.

هزینه حمل بار دریایی بالک (Bulk Shipping) از چین به ایران ثابت نیست و بستگی به عوامل مختلفی تعیین می‌شود. در حمل بار به صورت بالک، محموله ها به صورت بزرگترین مقدار ممکن درون کشتی بارگیری می‌شوند و معمولاً بدون استفاده از کانتینرها حمل می شوند .در نظر داشته باشید که هزینه‌های زیر در این عملیات تأثیرگذار می باشند:

 

۱.نوع بار: نوع  محموله و بار بالک که قرار است حمل شود از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. بارهایی مثل: مواد غذایی، مواد شیمیایی، مواد معدنی و سایر بارهای بالک ممکن است هزینه‌های متفاوتی را در بر  داشته باشند.

 

۲. مسیر و مسافت حمل و نقل: مسیر حمل و نقل از بندر مبدأ در چین تا بندر مقصد در ایران نیز تأثیر مهمی بر هزینه خواهد داشت. فاصله جغرافیایی، دسترسی به بنادر، ترافیک دریایی، و امکانات حمل و نقل موجود در مسیر ممکن است در هزینه های حمل و نقل موثر باشد.

 

۳. حجم و مقدار بار: حجم بار بالک که قرار است حمل شود نیز تأثیرگذار است. بارهای با حجم بالا ممکن است نیاز به استفاده از کشتی‌های بزرگتر و هزینه بیشتری برای وارد کننده ی کالا داشته باشد.

 

۴. نوع و اندازه کشتی: انتخاب نوع کشتی نیز تأثیری در هزینه حمل بار بالک دارد. نوع کشتی، ظرفیت حمل، نوع تجهیزات و خدمات مرتبط با آن می‌تواند به هزینه مربوطه اضافه کند.

 

۵. فصل و آب و هوا و  زمان حمل: هزینه حمل بار فله نیز می‌تواند به تفاوت فصل‌ها و زمان‌های مختلف مربوط باشد. در برخی فصل‌ها و زمان‌ها، هزینه‌ها ممکن است بیشتر یا کمتر باشند و این موضوع به  علت تقاضا و عرضه متغیر در صنعت حمل و نقل مربوط می باشد .

 

۶. خدمات اضافی: هزینه‌های اضافی مانند بیمه بار، بسته‌بندی، تخلیه و بارگیری، و خدمات مرتبط دیگر نیز احتمال دارد  به هزینه حمل بار فله افزوده شوند.

 

انواع روش حمل و نقل دریایی کالا از چین

 

روش های حمل بار دریایی به سه صورت می‌تواند انجام شود.

 

روش مستقیم

 

در این روش بار به صورت مستقیم از مبدا بارگیری شده و در مقصد تحویل داده می شود و سریعترین روش حمل بار دریایی می باشد.

 

روش غیر مستقیم

 

در این روش بار باید در چند  بندر مختلف واسطه ای تخلیه و دوباره بارگیری انجام شود تا به مقصد برسد.

 

روش گروپاژ

 

در این روش که هم راحت و مقرون به صرفه است؛ تمامی کسانی که بارهایشان مقصد مشترکی دارد به صورت گروهی بارهایشان را در یک کشتی قرار دهند و در مقصد تحویل بگیرند.

 

هزینه حمل و نقل بالک

 

حمل و نقل بالک از چین شامل هزینه هایی می باشد که در متن زیر به آنها اشاره شده:

 

هزینه حمل از محل تولید (بندر مبدأ):

 

این هزینه شامل حمل بار از محل تولید در چین (مانند شانگهای، پکن، گوانجو و غیره) به بندر بارگیری می باشد.

 

شما میتوانید از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان گروه بازرگانی گمرکی پرشین تجارت دوان در ارتباط باشید تا بهترین بندر مبدأ را انتخاب کنید تا هزینه های حمل و نقل زیاد نشود.

 

هزینه بارگیری کانتینر:

 

این هزینه مربوط به بارگیری کالا درون کانتینر است و می‌تواند شامل هزینه بسته‌بندی، بارگیری دستی یا استفاده از تجهیزات بارگیری مکانیکی باشد. همچنین هزینه تخلیه و بارگیری کانتینر بر کشتی نیز در این هزینه موجود است .

 

هزینه رزرو کانتینر:

 

جهت حمل و نقل محموله و بار دریایی، نیاز است که یک کانتینر را رزرو کنید. این هزینه شامل هزینه رزرو کانتینر برای بار شما است.

 

هزینه حمل و نقل دریایی:

 

این هزینه دربرگیرنده ی هزینه ی حمل بار از بندر مبدأ در چین به بندر مقصد در ایران است. هزینه حمل و نقل دریایی معمولاً بر اساس حجم بار، وزن بار، مسافت و نوع کانتینر (اگر استفاده می‌شود) مشخص است.

 هزینه گمرکی:

 

شامل هزینه‌های مرتبط با انجام فرآیند گمرکی در بندر مبدأ و مقصد است. این هزینه شامل هزینه واردات، صادرات، ترخیص کالا و مالیات‌ها است.

 

هزینه حمل از بندر به مقصد در ایران:

 

پس از رسیدن بار به بندر مقصد در ایران (مانند بندر بندرعباس، بندر امام خمینی و غیره)، هزینه حمل بار از بندر به مقصد نهایی شما در ایران نیز وجود خواهد داشت.هزینه‌های حمل و نقل دریایی از چین به ایران بسته به اینکوترمز می‌تواند متفاوت باشد. لطفاً اینکوترمز مورد استفاده در قرارداد تجاری خود را مشخص کرده و همچنین بندر مبدأ (مانند شانگهای، پکن، گوانجو و غیره) و بندر مقصد در ایران (مانند بندر بندرعباس، بندر امام خمینی و…) را مشخص و معین کنید.

 

روش کاهش هزینه های بالک از چین

 

نخستین رویکرد و روشی که هزینه حمل بار شما را کاهش می دهد انتخاب بندر مناسب در مبدا است. انتخاب بندر مناسب می تواند نقش بسیار مهمی در هزینه های پرداختی شما داشته باشد. در نظر داشته باشید اگر شما بندری بسیار نزدیک به کارخانه تولید کننده محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید می توانید تا حدود 20 درصد هزینه های خود را کاهش دهید. البته در شرایط خاص می توانید بندری با فاصله بیشتر به کارخانه تولید کننده محصول خود را انتخاب کنید. اگر بندر نزدیک کارخانه تولید کننده محصول شما کالا را به ایران منتقل نمی کند. همچنین اگر شما قیمت پیشنهادی بهتری از بندر دیگری داشته باشید نیز می‌ توانید در انتخاب خود تجدید نظر کرده و بندری با فاصله بیشتر از کارخانه را انتخاب نمایید. تمام این موارد بستگی به تصمیم و نظر افراد دارد.

انتخاب بندر مناسب در کشور مقصد نیز یک عامل بسیار مهم در کاهش این هزینه ها می باشد. شما با انتخاب یک بندر بسیار مناسب در کشور مقصد می توانید تا حدود زیادی در هزینه های خود صرفه جویی کنید. اگر بخواهید از کشور چین بار خود را به کشور ایران بیاورید بهترین انتخاب برای شما بندر شهید رجایی یا بوشهر می باشد. این بنادر همیشه بهترین نرخ را برای حمل کالا به صورت کانتینر دریافت می کند. ترخیص کار گمرک در این بندر می تواند در سریع ترین زمان ممکن کار ها را انجام دهد. ترخیص کالا از گمرک بوشهر نیز یک انتخاب عالی می باشد.

در این مقاله تمامی موارد درباره ی حمل و نقل بالک از چین را برای شما توضیح دادیم شما میتوانید از طریق شماره تلفنی که در وبسایت ما قرار دارد با کارشناسان خبره و مشاوران با تجربه ی ما در این امر ارتباط گرفته و کارهای خود را در فرایند ترخیص کالا و… سرعت ببخشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا